Zamanımızın büyük bir kısmını ofislerde veya üretim sahalarında geçirmekteyiz. Bu nedenle, iç hava kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar bir tercih değil zorunluluktur. Kapalı bir mekânda bizi çevreleyen havanın sıcaklığının, nem oranının, hareketi ile dağılımının ve temizliğinin sürekli olarak istenen koşullarda tutulması sağlığımız ve verimliliğimiz için çok önemlidir.

İdeal ortam şartlarının üretimdeki önemi

Konfor aralığı kışın 20-22°C, yaz şartlarında ise 24-27°C ve % 40–60 bağıl nem değerleridir. Bilim insanları 32°C iç ortam sıcaklığında çalışan bir insanın performansının klimatize bir ortama göre % 50 kadar azaldığını tespit etmişlerdir.

Bir derece ile %10 tasarruf sağlamak mümkün

Inverter klimalar ve A sınıfı klima cihazları ile enerji tüketiminin % 40’a varan oranlarda düşürülebildiği kanıtlanmıştır. Düşürülen her bir derece elektrik tüketiminde yaklaşık % 10 oranında artışa sebep olmaktadır. Klima cihazlarının ısıtmada elektrikli ısıtıcılara göre en az 3 kat daha verimli olduğunu ve bu cihazlarla ısıtma yapıldığında konvansiyonel sistemlere göre ortalama % 80 daha CO2 emisyonuna sahip olduğu açıklanmıştır.

Sağlığınız için klima kullanımı

Klima kullanımı ile havada bulunan kaba partiküllerin yanı sıra toz, küf, kötü koku, mikroskobik parçalar gibi partiküllerin temizlendiği ve klima kullanımının özellikle kalp, tansiyon, şeker ve astım rahatsızlığı olan insanlara tavsiye edildiği belirtilmiştir. Klimanın doğru kullanılması çok önemlidir. Klima üfleme yönü ayarları, yakın mesafeden insan vücuduna doğrudan tesir etmeyecek şekilde yapılması ve periyodik bakımlarım yetkili servislere bırakılması gerekmektedir. Hava sıcaklıklarının arttığı ya da düştüğü dönemlerde iklimlendirmenin günlük yaşamın konforu açısından önemli olduğu ve klima kullanımının insan sağlığını olumlu etkilediği açıklanmıştır.