Ozan Kotan

DEKO ENERJİ

Deko Enerji olarak mühendisliğin temel ilkesini kendimize yol gösterici olarak seçtik.

“Mühendislik, konfor ve kullanışlılığı en ekonomik ve en güvenilir biçimde sunmaktır.”

Bu anlamda çalışmalarımızın temeli güvenilir elektrik tesisatlarıdır. Fabrikaları gezdiğimiz zaman karşımıza tesisatlarda pek çok korkusuz ama bir o kadar da tehlikeli çözümler çıkmaktadır. Yaptığımız raporlar ve düzeltmeler ile tesisatın güvenli hale gelmesini sağlamaktayız. Öncelikle şunu belirtmek isteriz, eğer güvenilir bir elektrik tesisatınız yok ise yapacağınız bütün yatırımlar bir elektrik yangını sebebiyle çöp olabilir. Bu yüzden ilk olarak temelimizi sağlamlaştırıyoruz. Burada temel noktalar, elektrik panoları, kablo seçimleri ve elektrik bağlantılarıdır.

Diğer önemli iş alanımız ise enerji tasarrufudur. Bu iş ile ilgili yaptığımız işlemleri anlatmaya başlamadan Enerji bakanlığının sitesinde yer verilmiş olan şu bilgileri öncelikle aktarmak isteriz:

Enerji tasarrufu ve verimliliği, enerji arz güvenliğinin sağlanması, dışa bağımlılık risklerinin azaltılması, çevrenin korunması ve iklim değişikliğine karşı mücadelenin etkinliğinin arttırılmasının sağlanması gibi 2023 yılı ulusal strateji hedeflerimizin ve enerji politikalarımızın en önemli bileşenlerinden biridir.
Enerji verimliliği çalışmaları ile Türkiye’nin Enerji Yoğunluğunun (milli gelir başına tüketilen enerji) 2023 yılına kadar, 2011 yılına göre en az %20 azaltılması hedeflenmiştir.

TÜİK verilerine göre 2017 senesinde tüketilen elektrik enerjisinin %66 sı imalat sektörüdür. Bu anlamda Endüstri 4.0 anlamında düzenleme yapmayı planladığımız bu sektörde enerji anlamında da ciddi kazanımlar hedefliyoruz. Planladığımız kazanımlar ile 1 ile 4 yıl arasında yatırım maliyetlerini amorti etmekteyiz.

Enerji tasarrufu anlamında birinci konumuz kompanzasyondur. Şu an için her ay binlerce işletme farkında olmadan totalde milyonlarca TL reaktif bedel ödemektedir. Yapacağımız güvenli kompanzasyon revizyonları ile bu bedellerin önüne geçmekteyiz.

İkinci konumuz ise aydınlatmadır. Yapacağımız ölçümler ile çalışma güvenliğini ve düzenli iş çıkmasını sağlayan aydınlatma sistemlerini rehabilite ederken enerji tasarrufu da sağlıyoruz.

Üçüncü konumuz ise maliyetleri ve sistemlerin faydalarını daha iyi analiz edebilmek için tesisat ile ilgili önemli noktaların elektrik tüketimlerini kayıt etmek amacıyla enerji izleme sistemi kurmaktır.

Diğer tasarruf yöntemleri ise şöyle sıralanabilir : Aydınlatma kontrolü, Yüksek verimli motorlar, sürücü sistemleri, güneş panelleri,  gereksiz olarak kullanılan UPS ve Regülatörlerin iptali, yüksek gerilim trafolarının yüklenme hesabına göre çalıştırılması… Bu listeye daha bir çok madde işletme koşullarına göre eklenebilir.