Merhaba ;

Bilindiği üzere daha çok  IT  departmanın  konuştuğu  birçok konu artık herkes tarafından konuşulur ve anlaşılır hale gelmeye başladı. Yani biz IT cilerin bir  araya gelip sohbet ettiği konulardan, tamamen yabancı kalanlar, her konuşulanı olmasa dahi çoğunu anlar oldu. (neyse ki yorumlamak halen IT departmanların da). Bunun eğitim sistemimizden kaynaklanmadığı net bir gerçek. Halen okullarımızda bu konuların diğer temel derslerin gerisinde kaldığını  (tabi ki varsa)  görmekteyiz. Peki bu aydınlanma nasıl meydana geldi. Kullanıcılar nasıl bilinçlendi? Bunun cevabını vermek çok zor değil.

Uzun zamandır teknoloji hayatımızın içinde, iletişim, sohbet, bildirim, ulaşım, alışveriş, pazarlama gibi yaşamımızın tüm parçaları  internet ile birleşmiş durumda. Bu bahsettiklerimizin hepsi  işletmelerimizde olması gerektiği gibi devamlılık ve esneklik içermek zorundadır. Bu sebeple ilgili yapıların barınakları  ya çok büyük yatırımlarla  bir merkez ve disaster site olmakta yada  zaten bu yatırımların yapıldığı bulutta barındırılmaktadır.

Peki fabrikalarımı, işletmelerimiz bu durumda nasıl hareket etmekteler yada pozisyonlarını nasıl almalılar?

Öncelikle süreklilik, yedeklilik ve güvenlik   işletmelerimizin vazgeçemediği ilk 3 seçenek, bu seçenekleri işletmelerimizde sağlamak oldukça pahalı ve yönetiminin zor olduğunu seçenekler. Bu sebeple genelde Hibrit veya tamamen bulut teknolojilerinin kullanımı oldukça artmış ve müthiş bir ivme ile artmaya devam etmektedir.  Bunların arkasından  gelen esneklik, kullanmadığımız kaynaklar için gereksiz yapılan harcamalar, yapılan yatırımların belirli bir süre sonra tekrarlanmak zorunda kalması, bigdata, coğrafik devamlık gibi sonunu getirmekte zorlanacağımız birçok konu var.

Bu sebeplerle  endüstri versiyonları, bigdata ve  hatta küçük bir CRM projesi yapmak isteyen tüm işletmelerin, bulut kullanımı konusunda doğru  firmalardan  gerçekleşecek  fikirler ve çözümler almalı ve bu konuların avantajlarından yararlanmaları gerekmektedir. Hep yapılan espriyle  “Bulutla hiçbir şey havada kalmayacak “.

Hüseyin KAYA